Na czym polega i jak wygląda zabieg endodoncji?

Co to jest zabieg endodontyczny?

Gdy w kanałach zębowych rozwija się stan zapalny, stomatolog proponuje pacjentowi leczenie endodontyczne. Dzięki temu usuwa się martwą tkankę, która zostaje zastąpiona specjalnie do tego przeznaczonymi materiałami. Leczenie endodontyczne zwane jest również kanałowym.

W naszej placówce specjalista endodonta wykonuje wszystkie zabiegi przy użyciu mikroskopu. Umożliwia on lokalizację wszystkich kanałów oraz dokładne wyczyszczenie wnętrza zęba z tkanki zapalnej co jest gwarantem skutecznego leczenia i braku powikłań w późniejszym czasie. Nasi lekarze używają najnowocześniejszych endometrów (sprzętów mierzących długość kanałów), endomotorów (urządzenie rotacyjne czyszczące kanały) oraz urządzeń ultradzwiękowych, by wyeliminować bakterie z systemu kanałowego.

leczenie kanałowe Kraków

Jak wygląda zabieg endodontyczny?

Po zakwalifikowaniu zęba do leczenia endodontycznego wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie lub dokładniejsze trójwymiarowe tomograficzne, by poznać dokładnie anatomie zęba, która u każdego człowieka może być nieco inna.

Następnie podawane jest znieczulenie. Wbrew obiegowym opiniom o leczeniu kanałowym w znieczuleniu jest ono całkowicie bezbolesne!

By odizolować leczonego zęba od dostępu śliny, w której są miliardy bakterii, lekarz zakłada koferdam. Jest to klamra z gumą założona na zęba, która poza izolacją pola zabiegowego zapewnia komfort pacjentowi.

Tak przygotowany ząb można zacząć leczyć oczywiście pod kontrolą mikroskopu zabiegowego, który jest w naszej placówce złotym standardem leczenia endodontycznego zapewniającym oprócz oczywiście wiedzy i doświadczenia operatora dokładność i poprawność zabiegu.

Naszym pacjentom zdarza się usypiać podczas zabiegu – leczymy w pozycji leżącej przy dźwiękach muzyki w bezstresowej atmosferze! Po wykonanym leczeniu następuje jego radiologiczna kontrola, by mieć pewność, że owy ząb nie będzie sprawiał już problemów. Następnie lekarz proponuje odpowiednią do stopnia zniszczenia zęba odbudowę, by służył Państwu lata!

Wskazania do leczenia endodontycznego

Podczas wizyty stomatolog dobiera odpowiednie leczenie do rodzaju problemu. Na zabieg endodontyczny decyduje się najczęściej, gdy badania wskazują na:

  • zęby o nietypowym kształcie oraz wszelkich urazach mechanicznych zęba,
  • nieszczelne wypełnienia kanałów, spowodowane nieudanym zabiegiem endodontycznym,
  • martwica miazgi, stan zapalny miazgi,
  • przygotowania do leczenia protetycznego.

Oczywiście przed wykonaniem zabiegu przez lekarza należy pamiętać o poinformowaniu o chorobach ogólnoustrojowych. W trakcie konsultacji stomatolog udzieli informacji na temat ewentualnych przeciwwskazań.

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zobacz również

Zobacz Także