Na czym polega piaskowanie? Kiedy się na nie udać?

Dbanie o zęby jest niezwykle ważne. Przede wszystkim zależy nam, aby były zdrowe oraz piękne. Powinniśmy regularnie odwiedzać gabinety stomatologiczne i korzystać z usług, aby utrzymać piękny uśmiech. Jednym z najciekawszych zabiegów jest piaskowanie, które wykonywane regularnie umożliwia zadbanie o zęby, a w efekcie gwarantuje piękny uśmiech.

Co to jest piaskowanie?

Piaskowanie zębów to zabieg stomatologiczny, który wykonuje się profilaktycznie. Dzięki regularnemu korzystaniu można zapobiec rozwojowi wielu chorób, na przykład próchnicy, paradontozy czy innych schorzeń przyzębia. Piaskowanie polega na usunięciu osadów nazębnych oraz przebarwień zębów. Często jest to zabieg dodatkowy po skalingu, czyli usunięciu kamienia nazębnego. Fluoryzacja jest również nierzadko zabiegiem towarzyszącym piaskowaniu. Zabieg sam w sobie jest prosty i bezbolesny. Ten pakiet profilaktycznych działań sprawi, że będziemy cieszyć się zadbanym uzębieniem.

Zabieg piaskowania wykonuje dentysta lub higienistka stomatologiczna. Wykorzystuje się do tego specjalną piaskarkę, które działa pod wysokim ciśnieniem i wytwarza aerozol wodno-powietrzny, który ma piasek dentystyczny. Podczas piaskowania naddziąsłowego zęby są czyszczone specjalną pastą, gumką lub szczotką.

zabieg piaskowania zębów

Kiedy warto wykonać piaskowanie?

Piaskowanie oraz inne zabiegi stosowane profilaktycznie powinniśmy wykonywać przynajmniej raz do roku i regularnie sprawdzać stan uzębienia. Są czynniki, które wpływają na to, że powinniśmy częściej korzystać z tego zabiegu . Przede wszystkim jeśli pijemy dużo kawy i herbaty, które tworzą przebarwienia na zębach, gdy nosimy aparat ortodontyczny, wybielamy zęby lub palimy papierosy. Po wykonaniu zabiegu powinniśmy unikać tytoniu, gorących napojów czy czerwonych warzyw oraz czerwonego wina. Jak w każdym przypadku musimy dbać nadal o higienę naszego uzębienia, wtedy będziemy się cieszyć długo dobrym zdrowiem.

Czy istnieją przeciwskazania do zabiegu?

Przed każdym zabiegiem powinniśmy skonsultować się ze specjalistą, aby nam doradził i sprawdził, czy wszystko jest dobrze i obejdzie się bez komplikacji. Mimo że piaskowanie wydaje się zabiegiem mało inwazyjnym, to również nie każdy może się go poddać. Jeśli pojawiają się stany zapalne jamy ustnej, dziąseł lub rany błony śluzowej to zabieg nie może być wykonany. Występowanie niektórych schorzeń również dyskwalifikuje wykonanie piaskowania, są to wrzody żołądka lub wątroby czy zaburzenia czynności płuc, na przykład astma.

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zobacz również

Zobacz Także