Endodoncja mikroskopowa, popularnie znana też jako leczenie kanałowe, to dziedzina stomatologii, która zyskuje coraz większą popularność wśród lekarzy i ich pacjentów. Dzięki wykorzystaniu mikroskopu o precyzyjnym powiększeniu specjaliści mogą dokładnie zobaczyć strukturę zęba i wykryć nawet najmniejsze ubytki czy uszkodzenia.
Wiedza o endodoncji mikroskopowej jest bardzo przydatna dla każdego, kto pragnie utrzymać zdrowe zęby i dziąsła przez długi czas. Jakie są zatem najczęstsze wskazania do takiego leczenia i jak przebiega cały proces zabiegu?
Przebieg procedury krok po kroku
Przed przystąpieniem do właściwych czynności zabiegowych, stomatolog przeprowadza dokładne badanie zębów, zwykle za pomocą specjalistycznego sprzętu, w tym mikroskopu i innych narzędzi endodontycznych. Następnie, stosując znieczulenie, usuwa uszkodzoną część zęba, czyli miazgę, która jest odpowiedzialna za jego żywotność.
Po usunięciu miazgi dentysta oczyszcza i dezynfekuje kanały korzeniowe, aby pozbyć się wszelkich bakterii i zanieczyszczeń. Proces ten jest bardzo ważny, ponieważ nieusunięte zarazki prowadzą do powstawania stanów zapalnych, zakażeń i innych powikłań co doprowadza do kolejnego psucia się zęba.
Następnie kanały korzeniowe wypełnia się specjalnym materiałem, który zabezpiecza je przed zanieczyszczeniami oraz chroni przed ponownym powstaniem infekcji. Często zabieg endodoncji mikroskopowej wymaga kilku wizyt u stomatologa, w zależności od stopnia uszkodzenia zęba i jego położenia.
Po wykonaniu leczenia kanałowego pacjenci muszą stosować się do szeregu zaleceń stomatologa dotyczących pielęgnacji zębów i dziąseł. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów powinni oni niezwłocznie skontaktować się z zabiegowcem, aby uniknąć niepożądanych następstw.
Kiedy decydować się na leczenia kanałowe?
Skoro już wiadomo, jak przebiega proces leczenia kanałowego, warto odpowiedzieć na pytanie kiedy właściwie się na nie zdecydować. Wskazania do endodoncji mikroskopowej mogą być rozległe i obejmować wiele złożonych przypadków. Łączy je jedynie fakt, że jeśli poszczególne nieprawidłowości nie zostaną uregulowane na czas, mogą skutkować poważnymi powikłaniami.
Pierwszym i najważniejszym wskazaniem do leczenia kanałowego jest ból zęba. Wydaje się być niewinny, jednak jeśli odczuwalny jest przez dłuższy czas, oznacza to, że w jamie ustnej dzieje się coś złego. Może być to próchnica, a może stan zapalny zęba. Jedno jest pewna – leczenie kanałowe pod mikroskopem jest w stanie pomóc zniwelować uczucie dyskomfortu i wyleczyć chore zęby. Jednak należy rozważnie wybierać specjalistę, aby zabieg został wykonany prawidłowo. W naszej klinice Belldent w Krakowie na Bronowicach możesz mieć pewność, że jesteś w dobrych rękach.
Kolejną motywacją do leczenia kanałowego jest obrzęk dziąseł lub okolic twarzy. Może świadczyć on o zakażeniu korzeni zęba, a tym samym prowadzić do powstawania ropy. W takiej sytuacji endodoncja mikroskopowa może okazać się niezbędna.
Uszkodzenia mechaniczne zębów, takie jak pęknięcia, złamania lub ubytki, są także jednym z głównych powodów, dla których pacjenci decydują się na leczenie kanałowe zęba. Tego typu problemy mają różne przyczyny – mogą powstać na skutek urazu czy ogólnego osłabienia struktury zęba. Poważne uszkodzenia mechaniczne dotykają miazgę, która zawiera nerwy i naczynia krwionośne. Wówczas z pomocą w usunięciu zainfekowanej miazgi przychodzi leczenie kanałowe.
Rozważając leczenie kanałowe, zdecyduj się tylko na profesjonalny gabinet stomatologiczny, który zapewni Ci najlepszą opiekę. Odwiedź naszą placówkę Belldent w Krakowie na Bronowicach.
Sprawdź naszą ofertę leczenia kanałowego w Krakowie!