Którą metodę uzupełniania braków w uzębieniu wybrać?

Każdy z nas marzy o pełnym, pięknym i białym uśmiechu. Nieleczone choroby uzębienia takie jak próchnica, czy paradontoza, mogą spowodować spore ubytki, które w zaawansowanym stadium choroby potrafią znacząco zepsuć wygląd zębów. Poza aspektem wizualnym, kompletne uzębienie zapewnia prawidłowe rozdrabnianie pokarmu, a jeśli ten proces nie jest odpowiedni, to może mieć wpływ na funkcjonowanie układu trawiennego. Poza tym brak zębów ma również wpływ na zgryz, ponieważ pozostałe zęby zaczynają się przemieszczać. Dodatkowo przy ubytkach mogą doskwierać takie objawy jak ból głowy, kłopoty z przeżuwaniem, pojawianie się diastem i rozchwianiem zębów

Najbardziej ekonomiczne rozwiązanie

Licówki są najtańszą metodą wykorzystywaną do uzupełnienia ubytków, czy poprawy wyglądu uśmiechu. Rozwiązanie to pozwala na korektę położenia i kształtów zębów, ale też ich wybielania. Licówki są cienkimi cementowanymi nakładkami, które nakłada się na zewnętrzną powierzchni zębów w celu ukrycia wszelkich pęknięć, uszczerbień i  przebarwień. Wyszczególnić można dwa rodzaje licówek: porcelanowe i kompozytowe. Te pierwsze są bardziej popularne na rynku, ponieważ są bardziej odporne i trwałe. Licówki kompozytowe należy częściej wymieniać ze względu na ich mniejszą wytrzymałość. Założenie licówek polega na tym, że najpierw należy odpowiednio spiłować odpowiednią warstwę szkliwa, a następnie pobierany jest wycisk zębów, aby odpowiednio dopasować formę licówek to struktury uzębienia. Licówki porcelanowe są dużo droższe, gdyż cena za jedną sztukę to około 1000 złotych, a cena za jedną sztukę licówek kompozytowych to 250 złotych, jednak trwałość warta jest swojej ceny. Licówki są dobrą alternatywą w momencie, kiedy uzębienie wymaga delikatnej korekty. W przypadku większych ubytków na rynku można znaleźć bardziej predestynowane metody lecznicze.

uzupełnianie braków w uzębieniu

Całkowite ubytki możliwe do uzupełnienia

Kiedy jednak w uzębieniu brakuje całej struktury zęba, najlepiej wybrać metody, które pozwalają na uzupełnienie całej luki, a nie tylko delikatną korektę czy zamaskowanie przebarwienia. W przypadku uzupełnienia większych braków w uzębieniu pojawia się kilka alternatyw: korony, implanty i mosty protetyczne. Koronę warto wybrać wtedy, kiedy nasz ząb się ukruszył bądź złamał — jest to rozwiązanie całkiem trwałe i poprawiające wygląd. Korony są to stałe, zacementowane nakładki na całej powierzchni zęba i można je zastosować pod warunkiem, że korzeń nie został naruszony. Następną alternatywą są implanty, które całkiem dobrze naśladują naturalne zęby. Implant jest nieco trwalszy niż korona, gdyż jest trwale zintegrowany z kością. Ta metoda jest polecana wtedy, kiedy utracono nie tylko część zęba, ale również część lub jego cały korzeń. Implanty wizualnie przypominają śrubę, która wykonana jest z tytanu, a do niej przymocowane są łączniki i korony, które wyglądem są dopasowane do reszty zdrowych zębów. Ostatnią metodą są mosty protetyczne, które stosowane są w wyniki utraty całego zęba wraz z korzeniem. Most protetyczny to rodzaj protezy, której uzupełnieniem jest korona przymocowana do sąsiednich zębów.

Na stronie gabinetu stomatologicznego Belldent znajdą Państwo ofertę zawierającą najwyższej jakości usługi stomatologiczne obejmujące m.in. leczenie ubytków przyzębia. Zapraszamy do umówienia się na wizytę, a nasi dentyści z chęcią doradzą Państwu odpowiednią i skuteczną metodę leczenia!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także