usunięcie chirurgiczne zęba

Kiedy konieczne jest usunięcie chirurgiczne zęba?

Współczesna stomatologia wykształciła rozwiązania, które zmierzają do ratowania każdego zęba, zdarzają się jednak takie przypadki, w których, pomimo najszczerszych chęci, jest to niemożliwe i zęba należy usunąć. Powodem dla którego ząb musi zostać usunięty, jest niekiedy wada zgryzu, znacznie częściej jednak zabieg ten wynika ze złego stanu zęba lub przyzębia. Ekstrakcja zęba jest ostatecznością i wykonuje się ją tylko wówczas, gdy zachodzi taka konieczność, tj. wtedy, gdy ząb z pewnością nie nadaje się już do leczenia lub gdy pacjent podejmie taką decyzję. Zwykłe wyrwanie zęba to prosty, standardowy zabieg, niekiedy jednak konieczne jest przeprowadzenie chirurgicznego usunięcia. Kiedy do tego dochodzi i z czym się to wiąże? Powodów może być kilka, nie należy się jednak martwić — dzięki nowoczesnym metodom i zastosowaniu znieczulenia, zabieg ten jest właściwie zupełnie nieuciążliwy dla pacjenta. 

 W jakich przypadkach usunięcie zęba musi odbywać się chirurgicznie? 

Stomatolodzy dokładają obecnie wszelkich starań, aby wyleczyć każdy, nawet bardzo uszkodzony ząb, ponieważ jest to rozwiązanie najkorzystniejsze dla pacjenta. W niektórych przypadkach jednak pozostawianie zęba może mieć negatywny wpływ na zarówno na kondycję całego uzębienia, jak i proces żucia. Chirurgiczną ekstrakcję przeprowadza się najczęściej w przypadku ósemek i niektórych zębów trzonowych. Tak zwane zęby mądrości nie tylko wcale nie oznaczają inteligencji, ale potrafią być przyczyną wielu problemów. Często wywierają nacisk na sąsiadujące zęby, przez co powodują dyskomfort w jamie ustnej. Chirurgicznie usuwane są również zęby zatrzymane, czyli takie, które zdążyły się już w pełni wykształcić, ale mają problem z wyrznięciem się i prawidłowym ustawieniem w łuku zębowym. Do innych przypadków, w których konieczna jest chirurgiczna interwencja, zaliczają się zęby pozbawione korony, po których pozostały tylko korzenie, oraz zęby, których korzenie są mocno zakrzywione

chirurgiczna ekstrakcja zęba

Przebieg chirurgicznej ekstrakcji zęba 

Wielu pacjentów, którzy dowiadują się, że ich ząb wymaga interwencji chirurgicznej, czuje obawy. Strach wynika najpewniej z niewiedzy na temat tego jak wygląda zabieg, po zapoznaniu się z jego przebiegiem, okazuje się, że nie ma tu żadnych powodów do zmartwień. Chirurgiczne usunięcie zęba wykonywane jest w ustalonym terminie przez chirurga szczękowo-twarzowego. Na wizycie poprzedzającej ekstrakcję lekarz omawia z pacjentem plan całej procedury, która jest zupełnie bezbolesna dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Główna część zabiegu polega na nacięciu dziąsła i odseparowaniu zęba, który ma zostać usunięty, od otaczających go tkanek. Kolejnym krokiem jest wyciągnięcie zęba z zębodołu przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Na sam koniec założone zostają szwy, a pacjent otrzymuje od lekarza zalecenia, do których musi się stosować przez pewien czas po zabiegu. Jedną z wytycznych jest zakaz spożywania gorących napojów i posiłków przez najbliższą dobę. Bardzo ważne jest przestrzeganie odpowiedniej higieny jamy ustnej, ponieważ podobnie jak w przypadku każdej innej rany, tutaj również nie wolno dopuścić do jej zanieczyszczenia. Jeśli pacjent przestrzega tych oraz pozostałych zaleceń, proces gojenia się następuje szybko i wkrótce można znów cieszyć się życiem bez dokuczającego zęba. 

Belldent to gabinet, który tworzą ambitni profesjonaliści. Szeroka oferta usług sprawia, że można znaleźć tu rozwiązanie na wszystkie problemy. Zajmujemy się zarówno naprawą zębów, ich wyrwaniem, jeśli jest taka konieczność, jak i uzupełnieniem ubytków. Na pierwszym miejscu stawiamy komfort pacjenta, dlatego dbamy, aby wszelkie nasze działania cechowało solidne wykonanie i trwałość. Jeśli zależy Ci na skutecznym leczeniu w dogodnych warunkach, skontaktuj się z nami i umów wizytę!

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zobacz również

Zobacz Także