prawidłowa higiena jamy ustnej

Jakie są najczęstsze błędy popełniane w higienie jamy ustnej?

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest kluczowa dla zachowania ogólnego zdrowia organizmu. Komu jednak nie zdarzyło się zapomnieć o użyciu nici dentystycznej po jedzeniu lub dokładnym wyszczotkowaniu zębów przed snem? Nie ma co ukrywać – wszyscy popełniają czasem błędy. W jaki sposób powinno się zatem dbać o zęby tak, aby jak najdłużej cieszyć się ich pięknym wyglądem i zdrowiem?

Wszystko, co dotyczy poprawnego szczotkowania

Szczotkowanie zębów jest jednym z najważniejszych elementów dbania o higienę jamy ustnej. I chociaż wydawałoby się, że każdy jest tego świadomy, to niestety – wiele osób nie wykonuje tej czynności prawidłowo, co przekłada się na problemy natury zdrowotnej.

Niezwykle ważny jest wybór odpowiedniej szczoteczki o miękkim włosiu i odpowiednim do swojego uzębienia rozmiarze. Nie zaleca się używania szczoteczek o zbyt twardych włosach, ze względu na to, że mogą one podrażniać dziąsła i uszkadzać szkliwo.

Jeśli chodzi o pastę do zębów, to zdecydowanie najlepsza jest ta z fluorem – zapewnia ona ochronę przed próchnicą, wzmacnia szkliwo i zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego. Powinno się używać jej minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku.

Choć wybór past do zębów w dzisiejszych czasach jest ogromny, niektóre z nich mogą zawierać składniki negatywnie wpływające na stan jamy ustnej oraz zdrowie ogólnoustrojowe. Wyróżnić można tu przede wszystkim produkty zawierające alkohol. Dobrze zatem ustalić z dentystą jaka pasta będzie najbardziej odpowiednia do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Odpowiednia szczoteczka i pasta nie wystarczą, aby móc cieszyć się zdrowymi zębami. Ważne jest, aby korzystać z nich z określoną częstotliwością. Tak jak wspomniane zostało wyżej – zęby powinno się myć najlepiej po każdym posiłku. Wielu ludzi zapomina jednak, że prawidłowo wykonana czynność szczotkowania także wymaga określonego czasu. Nie wystarczy 30 sekund czy 1 minuta. Aby dokładnie usunąć pozostałości po jedzeniu wymagane jest mycie zębów przez co najmniej 2, a najlepiej 3 minuty, w tym pamiętanie o szczotkowaniu języka, który także jest siedliskiem bakterii i częstym źródłem nieświeżego oddechu.

Dokładnie szczotkowanie nie jest jednoznaczne z mocnym. Podczas mycia zębów nie powinno się używać bowiem zbyt dużej siły. Takie nadmierne naciskanie na zęby prowadzi do uszkodzenia dziąseł i szkliwa. Zęby szczotkuje się delikatnie w ruchach okrężnych lub poziomych, zwracając przy tym uwagę na trudno dostępne miejsca, takie jak przestrzenie między zębowe i miejsca za tylnymi zębami.

błędy podczas higieny jamy ustnej

A co z nitkowaniem?

Zaniedbanie tak prostej czynności, jaką jest używanie nici dentystyczne, może prowadzić do poważnych problemów z zębami i dziąsłami. Nitkowanie zębów jest niezwykle ważne, ponieważ pomaga usunąć resztki jedzenia, które osadzają się między zębami, a których nie można pozbyć się podczas zwykłego szczotkowania. Zapobiega to namnażaniu się bakterii w jamie ustnej, prowadzących do powstawania kamienia nazębnego, zapalenia dziąseł, a nawet próchnicy. Nić dentystyczna jest zatem elementem, który każda osoba, niezależnie od wieku, powinna posiadać w swoim domu.

Regularne wizyty u dentysty

Wielu ludzi przyzwyczajonych jest do chodzenia do dentysty w momencie, w którym zaobserwują u siebie jakieś nieprawidłowości. Jest to niewłaściwe podejście. W rzeczywistości gabinet stomatologiczny powinno odwiedzać przynajmniej raz lub dwa razy do roku w celu skontrolowania stanu swojego uzębienia. Nie wszystkie rozwijające się choroby są bowiem widoczne gołym okiem. Systematyczne wizyty pozwalają na wczesne wykrycie i leczenie dolegliwości zębów i dziąseł, jeszcze zanim staną się one poważnymi problemami.

W naszym gabinecie stomatologicznym Belldent znajdziesz najlepszych specjalistów, którzy zadbają o Twoje zęby. Umów się na wizytę kontrolną i pozwól nam zaopiekować się Twoim zdrowiem!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także