Jak zadbać o poprawną higienę jamy ustnej dzieci?

Wiele dzieci na myśl o wizycie u dentysty pokazuje swój brak zadowolenia, grymasi, a nawet płacze, bo boi się odwiedzać gabinet stomatologiczny. Bardzo ważne jest, aby zmienić nastawienie dziecka i udowodnić mu, że wizyta u dentysty może być przyjemna, a nawet zabawna. Dziecko nie zdaje sobie sprawy, że zdrowe uzębienie to istotna kwestia, o którą należy dbać. W tym przypadku to obowiązek rodzica lub opiekuna, aby zadbać o zdrowie pociechy. Oprócz przeglądu stomatologicznego, który powinien być wykonywany co kilka miesięcy do roku czasu, można podjąć samodzielne kroki, aby jama ustna była w dobrej kondycji. Warto uczyć dziecko już od najmłodszych lat zdrowych nawyków dotyczących dbania o higienę.

mycie zębów dziecka

 

Nie ma na co czekać

Pielęgnacja oraz profilaktyka jamy ustnej jest istotna już od pierwszych miesięcy życia dziecka, dlatego nie można jej odkładać. Wszelkie zaniedbania higieny, nawet na początkowym etapie mogą skutkować wczesną próchnicą, wadami zgryzu lub innymi dolegliwościami, które wpłyną negatywnie na dalsze lata dziecka. Na początek zalecane jest czyszczenie jamy ustnej dziecka za pomocą specjalnego gaziku lub chusteczki nasączonymi naparem rumianku, lub ksylitolem. Takie działania pozwolą na higienę jamy ustnej maleństwa oraz wczesne przyzwyczajenie go do ruchów motorycznych w obrębie przyszłego uzębienia. Kiedy tylko pojawi się pierwszy ząb, należy wprowadzić do życia dziecka szczoteczkę i pastę do zębów.

Szczoteczka to podstawa

Wraz z rozwojem dziecka należy dobierać odpowiednie płyny, pasty oraz szczoteczki do zębów. Szczoteczka może być manualna, elektryczna lub soniczna. Najważniejsze, aby miała zaokrąglony koniec i wygodną rączkę. Pasta do zębów musi być przeznaczona dla dzieci, ponieważ wymagają one innego stężenia fluoru oraz specjalnie dobranych substancji. Poza tym nie każde dziecko lubi smak i zapach mięty. Nie można zapomnieć, że należy pokazać dziecku, jak prawidłowo myć zęby. Przez pierwsze lata życia powinno się to odbywać przy pomocy dorosłego, który pokazuje i przekazuje istotne informacje, sposoby utrzymania jamy ustnej w czystości. Co więcej, pozwala to nauczyć nawyków pielęgnowania uzębienia, dziąseł czy języka od najmłodszych lat.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Szczotkowanie zębów nie musi być przykrym obowiązkiem, ale zabawą, którą pokocha każde dziecko. Pasta do zębów może smakować truskawką, maliną i każdym innym smacznym owocem. Producenci past do zębów zadbali o to, żeby dziecko mogło wybrać swój ulubiony smak ich produktu. Co więcej, niektóre pasty zmieniają barwę i pienią się kolorową pianką. Szczoteczki do zębów wydobywają z siebie dźwięki podczas używania oraz są różnego kształtu, koloru, a nawet często przedstawiają ulubione postaci z bajek. Na rynku znajdą się też takie, które odliczają czas potrzebny do dokładnego umycia zębów. Ponadto, mycie zębów to okazja, aby rodzic spędził te kilka minut z pociechą. Wspólne szczotkowanie to szansa na umocnienie więzi i zabawę.

Ważne, aby od najmłodszych lat nauczyć dziecko zdrowych nawyków oraz pokazać mu, że dbanie o jamę ustną może być przyjemne. Nasz gabinet stomatologiczny Belldent to fachowe podejście do dzieci, jak i dorosłych. Oferujemy kompleksowe usługi dla całej rodziny, dbając o komfort naszych najmłodszych Pacjentów. Zachęcamy do sprawdzenia oferowanych przez nas usług z zakresu stomatologii już dziś!

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zobacz również

Zobacz Także