proteza - jak wybrać odpowiednią

Jak wybrać odpowiednią protezę?

Piękny uśmiech i zdrowe zęby to wizytówka każdego człowieka. Niewątpliwie zadbane uzębienie dodaje uroku i pewności siebie. Jednakże w przypadku uszkodzenia lub utraty zębów może okazać się, że do dalszego funkcjonowania niezbędna jest proteza.

Użytkowanie

Współczesna protetyka ma do zaoferowania naprawdę duży wybór estetycznych zamienników zębów. Obecnie uzupełnienia wyglądają bardzo realistycznie. Najczęściej protezy są wykorzystywane przez osoby, które straciły swoje naturalne zęby w wyniku choroby, urazu lub starzenia się.

Użytkowanie protezy dentystycznej wymaga pewnego okresu dostosowania się. W początkowej fazie osoba korzystająca z niej może odczuwać dyskomfort, ale po krótkim czasie powinna przyzwyczaić się do obecności protezy. Ważne jest, aby proteza była dobrze dopasowana do jamy ustnej, a także aby była wykonana z odpowiedniego materiału.

Podczas użytkowania należy pamiętać o prawidłowym czyszczeniu i konserwacji protezy. W tym celu wykorzystuje się specjalne pasty i szczoteczki. Niezbędne są również regularne wizyty u dentysty, który pomoże utrzymać protezę w dobrej kondycji i zadbać o higienę jamy ustnej.

Rodzaje protez

Wybór odpowiedniej protezy zębowej zależy od wielu czynników. Należy wziąć pod uwagę nie tylko indywidualne potrzeby i preferencje, ale także swój budżet. W pierwszej kolejności zaleca się skontaktowanie z dentystą lub protetykiem, który oceni stan zębów i jamy ustnej. Na podstawie postawionej przez siebie diagnozy, specjalista będzie w stanie pomóc wybrać odpowiednią protezę zębową. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje protez.

Pierwszym z nich jest proteza całkowita. Wykorzystuje się ją u pacjentów, którzy w wyniku różnych zdarzeń stracili wszystkie zęby i potrzebują sztucznych zamienników. Proteza częściowa natomiast stosowana jest w poszczególnych lukach w uzębieniu, a stanowi ratunek dla mniej inwazyjnego problemu. Oba rodzaj mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak akryl, porcelana, kompozyt lub hybrydy. Każdy z nich posiada swoje zalety i wady, dlatego warto zastanowić się i przedyskutować tę kwestię z lekarzem.

Popularną opcją w ostatnim czasie okazała się także proteza akrylowa. Poprzez dobremu przyleganiu do jamy ustnej daje ona komfort noszenia i spożywania pokarmów. Dodatkowo doskonale oddaje wygląd prawdziwych zębów. Równie dobrze sprawdza się przy wypełnieniu zapadających się policzków, co poprawia wyraz twarzy.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Ponadto dobrze jest zwrócić uwagę na stabilność i wygodę protezy. Jest ona w końcu elementem, który umiejscowiony zostaje w jamie ustnej, w związku z czym nie może powodować dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu. Dobrej jakości proteza powinna także wyglądać naturalnie w takim stopniu, aby ci, którzy nie wiedzą o przypadłości danej osoby, nie potrafili rozpoznać czy nosi ona protezę, czy też nie.

Nie można zapominać, że protezy zębowe mają różną cenę w zależności od ich producenta czy użytych do wykonania materiałów. Warto porównać koszty i wybrać opcję, która będzie odpowiadała określonemu budżetowi.

Zawsze jednak zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem, który pomoże przy wyborze odpowiedniej protezy dentystycznej i udzieli porad dotyczących dalszego użytkowania i pielęgnacji.

W Belldent stawiamy na profesjonalizm. Nasza wykwalifikowana kadra pracowników dentystycznych zapewni Ci wsparcie na każdym etapie, zarówno konsultacji, jak i leczenia. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą – razem zadbamy o Twój uśmiech!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także