Jak przygotować dziecko na wypadanie zębów mlecznych?

Wypadanie zębów mlecznych u dzieci jest naturalnym procesem, który rozpoczyna się ok. 5 roku życia i może przysporzyć dziecku dużo stresu. Może słyszałeś historie o metodzie wyrywania zębów poprzez użycie nitki i klamki, które opowiadali Ci rodzice lub dziadkowie? Te opowieści mogą zmrozić krew w żyłach, ale nas szczęście te czasy już dawno przeminęły, a wypadanie mleczaków ni e musi być tak straszne, jak się wydaje. Warto uświadomić o tym swoje dziecko i odpowiednio je przygotować do tego procesu.

Przebieg wypadania mleczaków u dzieci

Wypadanie mleczaków u dzieci zaczyna się wraz z zanikiem korzeni zębów, wtedy to dziąsła mogą stać się lekko obrzmiałe. Zęby mleczne wypadają zazwyczaj po kolei.

  • Górne i dolne siekacze – wiek 6-7 lat.
  • Kły – wiek 10-11 lat.
  • Zęby przedtrzonowe – wiek 11-12 lat.

Kiedy wypadną mleczaki, zęby stałe nie muszą wcale od razu się po nich pojawić – może to zająć nawet kilka miesięcy. Ten stan nie powinien niepokoić żadnego rodzica. Dopiero jeśli minie pół roku, a stałych zębów dalej nie widać, warto skonsultować to z dentystą, który zleci badanie rentgenowskie. Pomoże to ocenić, czy zęby stałe nie uległy uszkodzeniom i dlatego ich rozwój się opóźnia. Przyczyną tego może być uderzenie podczas zabawy lub nieostrożne jedzenie twardego pożywienia, np. marchewek. Rodzic może nawet nie zauważyć takiego wypadku.

jak przygotować dziecko na wypadanie mlecznych zębów

Jakie są domowe sposoby na usuwanie mleczaków?

Kiedy mleczak Twojego dziecka zaczyna się chwiać, może on zacząć przeszkadzać w spożywaniu posiłków lub co gorsza, widać przy nim kawałek wyrzynającego się zęba stałego, który może zostać łatwo uszkodzony. W takiej sytuacji warto jak najszybciej pozbyć się zęba mlecznego. Najpierw można spróbować zrobić to w domowych warunkach, a jeśli one zawiodą, udać się do dentysty. Sprawdź gabinet Belldent, który oferuje usługi dentystyczne na najwyższym poziomie i indywidualnie podchodzi do każdego pacjenta, dlatego Twoje dziecko będzie mogło się w nim czuć bezpiecznie. Oto kilka porad, które możesz zastosować, kiedy chcesz pozbyć się mleczaka u dziecka:

  • Po pierwsze – nie wyrywaj mleczaków z zaskoczenia! Możesz tym zafundować swojemu dziecku traumę, przez którą będziecie mieli jeszcze większy problem z pozbyciem się reszty zębów. Dziecko może się bronić krzykiem lub płaczem przed kolejnym takim zabiegiem. Jeśli chcesz mu pomóc, najpierw wytłumacz mu, co zrobisz i spróbuj uspokoić.
  • Po drugie – jeśli ząb coraz bardziej się chwieje, zachęcaj dziecko do spożywania twardych pokarmów, które mogą przyspieszyć jego wypadnięcie. Dziecko w takiej sytuacji nie będzie bało się celowego wyrywania, ponieważ stanie się to samoistnie.
  • Po trzecie – kiedy wyrywasz ząb dziecka, zrób to zdecydowanym ruchem i nie ruszaj nim niepotrzebnie na boki, ponieważ przez to rana może się powiększyć oraz powodować większy ból.
  • Po czwarte – w miejsce po wyrwaniu zęba, lepiej przyłóż dziecku jałową gazę po to, aby zminimalizować krwotok, choć nie powinien on być duży.

Właściwa higiena uzębienia

Kiedy Twojemu dziecku wyrosną już zęby stałe, dopilnuj, aby dbało ono o higienę swojego uzębienia. W tym celu pomóż mu wyrobić rytuał mycia zębów po każdym posiłku, płukania ich i czyszczenia nicią dentystyczną. Dzięki temu będą mocne, zdrowe i białe.

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zobacz również

Zobacz Także