gabinet dentystyczny bronowice

Jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej?

Odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej zapewnia zdrowy uśmiech, świeży oddech oraz zabezpiecza zęby przed próchnicą. Badania realizowane w Polsce pokazały, że większa część Polaków nie potrafi odpowiednio dbać o zęby, dlatego też statystycznie na osobę przypada 13 zębów zaatakowanych przez próchnicę. U dzieci występuje często jeden ubytek próchniczy. Aby stan uzębienia utrzymać na prawidłowym poziomie, należy zadbać o dietę, która będzie zawierała mniejszą ilość cukrów, a także pamiętać o regularności czyszczenia zębów. Najlepiej, żeby oczyszczanie zębów odbywało się co najmniej dwa razy dziennie, ale także równie istotny jest sposób ich czyszczenia – nieprawidłowe szczotkowanie może nie tylko niedokładnie oczyścić zęby, ale także doprowadzić do podrażnienia dziąseł.

Najważniejsza profilaktyka

W przypadku dbania o stan uzębienia podstawą jest odpowiednia profilaktyka. Niewystarczająco częste mycie zębów powoduje namnażanie się bakterii, które żywią się pozostałymi resztkami pokarmu, ale także odkłada się płytka nazębna. Dodatkowo rozmnażanie się bakterii powoduje zmianę kwasowości jamy ustnej, co może spowodować uszkodzenie szkliwa i rozwijanie się próchnicy. Przy nieodpowiedniej higienie zębów mogą również pojawić się problemy z groźnymi stanami zapalnymi dziąseł, co w efekcie może wywołać schorzenia nerek, układu pokarmowego, a nawet serca. Jeżeli pojawią się dolegliwości takie jak ból zębów, trwały nieświeży oddech, czy krwawienie z dziąseł, wówczas należy zdecydować się na wizytę u stomatologa w celu zweryfikowania przyczyny symptomów. 

gabinet dentystyczny bronowice

Czym myć zęby?

Dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednią szczoteczkę do zębów, która umożliwi dokładne wyszczotkowanie zębów i pozbycie się wszelkich resztek pokarmowych bez podrażnienia dziąseł. Przy doborze szczoteczki warto zwrócić uwagę na jej wielkość oraz stopień miękkości, gdyż zbyt miękka może być niedokładna w myciu, a zbyt twarda podrażniać dziąsła. Na rynku są dostępne szczoteczki soniczne, których działanie polega na produkowaniu mikrodrgań oraz szczoteczki ultradźwiękowe.

Jak myć zęby?

Na mycie zębów najlepiej poświęcić co najmniej 2 minuty – zaleca się, żeby czas mycia był nawet dłuższy, ale nie krótszy. Mycie zębów ma za zadanie pozbawić jamę ustną niepotrzebnych bakterii, resztek pokarmu, a także usunąć przebarwienia po napojach. Najlepiej jest czyścić zęby do momentu odczucia świeżości. Dodatkowo nie należy myć zębów ruchem kolistym, tylko wymiatającym oraz warto skupiać się na każdym zębie z osobna od strony zewnętrznej i wewnętrznej, a nie na całej koronie zębów jednocześnie. Nie należy również płukać zębów wodą chwilę po ich umyciu, gdyż wypłukanie pasty jest niepożądane z powodu tego, iż pozostawiona pasta z fluorem na zębach na kilka minut może na nich popracować i stworzyć dodatkową barierę przeciwko bakteriom. Poza wyszczotkowaniem zębów ostatecznym krokiem byłoby użycie nici dentystycznej, która usunie wszystkie bakterie z przestrzeni międzyzębowych. 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych zabiegów stomatologicznych, które pomogą w wyeliminowaniu próchnicy, a także pomogą w profilaktyce oraz higienie zębów!

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zobacz również

Zobacz Także