Implanty zębowe – piękny uśmiech i trwałe zdrowie

Brak pełnego uzębienia to dla wielu kompleks, który może również wiązać się z zaburzeniem funkcjonowania całego układu stomatognatycznego i pogorszeniem stanu innych zębów. Najlepszą metodą na rozwiązanie tego problemu jest wszczepienie implantów stomatologicznych. Warto jest zadbać o zdrowie swoich zębów i estetykę uśmiechu. Nie czekaj i dowiedz się, czym charakteryzuje się i na czym polega wszczepianie implantów zębowych.

Implanty zębowe – rodzaje

Implant zębowy to wykonany zazwyczaj z tytanu sztuczny korzeń zęba, którego zadaniem jest zastąpienie korzenia naturalnego. Umocowanie takiego implantu umożliwia osadzenie na nim korony zębowej, dobranej kolorem i teksturą do pozostałych zębów. Rodzaje implantów:

  • śródkostne – najczęściej stosowany typ uzupełnień zębowych. Umieszczany jest chirurgicznie w kości wyrostka zębowego poprzez wkręcenie. Po nim następuje zszycie dziąsła wokół implantu, a po upływie kilku miesięcy, gdy implant jest już zagojony, dentysta wyłania go i stawia specjalny łącznik, na którym zostaje osadzona korona zębowa.
  • podokostnowe – umieszczane są między kością a dziąsłem, łącząc się z zewnętrzną częścią kości. W tym wypadku implant nie jest wyłaniany, a jego wierzchołek przez cały czas wystaje na zewnątrz. Po zagojeniu, mocowana jest korona zębowa. Ten rodzaj implantu nie jest jednak często stosowany, gdyż cechuje go o wiele mniejsza wytrzymałość w porównaniu z implantem śródkostnym.
  • endodontyczne – używane w leczeniu kanałowym do stabilizacji zdrowych zębów lub wydłużenia korzenia.

implanty zębowe

Z jakich materiałów są wykonywane implanty zębowe?

Oprócz tytanu, do wykonania implantów zębowych używany jest również tlenek cyrkonu. Implanty z tytanu (cylindryczne) wyróżnia przede wszystkim duża trwałość(utrzymują się w szczęce lub żuchwie nawet 20 lat), stabilność i wytrzymałość. Oprócz tego, są odporne na pęknięcia oraz biokompatybilne, co oznacza, że bardzo dobrze integrują się z dziąsłami i kością. Ich wadą może być jedynie kolor. Tytanowy implant to śruba z metalu. Jeśli pacjent posiada tendencje do odsłaniania szyjek zębowych, po czasie implant może być w jakimś stopniu widoczny.

Implanty cyrkonowe (ceramiczne) cechują się natomiast wyjątkową estetyką. Wyglądają bardzo naturalnie, przez co nawet w przypadku odsłaniania się szyjek zębowych ciężko jest dostrzec sztuczny korzeń. Podobnie jak implanty wykonane z tytanu, są trwałe i odporne na uszkodzenia, ale mniej stabilne, elastyczne i droższe.

Inne funkcje, jakie mogą pełnić implanty stomatologiczne

Podstawowa funkcja implantów to oczywiście uzupełnianie ubytków w zębach. Oprócz tego, dzięki swojej stabilności, mogą być również wykorzystywane jako podparcie ruchomej protezy oraz do zapewnienia bardziej wygodnego i bezpiecznego dopasowania. Ponadto mini-implanty dentystyczne są używane w zabiegach ortodontycznych do pomocy przy przemieszczaniu zębów do określonej pozycji.

Implanty zębowe – czy warto?

Wszczepiane implanty zębowe to obecnie najlepsze rozwiązanie na rynku, jeżeli chodzi o uzupełnianie ubytków w zębach. Pomimo wysokiej ceny implantów, należy pamiętać, iż jest to długoletnia i trwała inwestycja w nasze zdrowie. W klinice Belldent, specjalizując się w zabiegach stomatologicznych i implantologii, pomagamy od ponad 10 lat w powrocie do zdrowie i pięknego uśmiechu. Jeżeli potrzebują Państwo fachowej pomocy, serdecznie zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty i umówienia się na wizytę.

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zobacz również

Zobacz Także