Etapy leczenia kanałowego

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest niezbędnym elementem dnia codziennego większości Europejczyków. Mimo to zęby narażone są na różne uszkodzenia, których leczenie może okazać bardziej skomplikowane niż założenie plomby, wśród których wymienić można np. leczenie endodontyczne bardziej znane pod nazwą leczenie kanałowe. Poniżej wyjaśnimy kiedy jest ono niezbędne oraz w jaki sposób przebiega.

 

Kiedy stosujemy leczenie kanałowe?

 

Najczęstszymi przypadkami, które wymagają leczenia endodontycznego są: stan zapalny lub martwica tkanki zębowej wywołane często przez próchnicę, destrukcja miazgi zębowej w wyniku uszkodzenia mechanicznego lub konieczność odbycia ponownego leczenia kanałowego. O podjęciu takiej formy kuracji decyduje stomatolog po przeprowadzeniu odpowiedniego rozeznania. Jednak pierwsze symptomy problemu powinien zauważyć sam Pacjent. Objawy jakie powinny go zaniepokoić to:

 • pulsujący ból niewynikający z bezpośredniego urazu pojawiający się również w nocy,
 • ból który jest ciągły lub ustępujący jedynie na krótkie okresy czasu.

Warto jednak pamiętać, że istnieją stany zapalne, które nie powodują uczucia dyskomfortu np. przewlekłe zapalenie miazgi. Dlatego tak ważne są regularne kontrole dentystyczne, by móc je w porę zdiagnozować. 

leczenie kanałowe

Etapy leczenia kanałowego

 

Ten rodzaj leczenia składa się z kilku elementów.

 

 1. Pierwszym z nich jest wykonanie RTG, które pozwoli dentyście na zobrazowanie wielkości problemu i odpowiednie rozplanowanie leczenia. 
 1. Kolejnym krokiem będzie dewitalizacja, czyli inaczej mówiąc zatrucie miazgi zębowej, by sprowokować jej martwicę. Krok ten polega na umieszczeniu wewnątrz zęba odpowiedniej substancji, która rozpocznie proces uśmiercania zęba trwający zwykle od tygodnia do dwóch. Ten krok jednak nie zawsze ma miejsce. W niektórych przypadkach stomatolodzy decydują się na przeprowadzenie zabiegu na “żywym” zębie decydując się na wykorzystanie indywidualnie dopasowanego znieczulenia. Jednak w przypadku rozległego stanu zapalnego prawdopodobnie dewitalizacja okaże się koniecznością.

   

 2. Następnie dentysta przechodzi do tzw. przygotowania kanałów zębowych. Polega to na usunięciu miazgi, która uległa zniszczeniu przez chorobę. Następnie określa się długość poszczególnych kanałów przy użyciu specjalnych urządzeń takich jak: endodometr czy linijka endodometryczna i formuje się je oraz w razie potrzeby poszerza. Przygotowane tuneliki poddawane są dokładnemu płukaniu z wykorzystaniem środków antyseptycznych, by wyeliminować wszelkie pozostałości miazgi, a także pozbyć się bakterii i zanieczyszczeń.

   

 3. Mając przygotowany i odkażony kanał zębowy, stomatolog wypełnia go bardzo szczelnie przy użyciu specjalistycznego materiału. Musi zrobić to wyjątkowo dokładnie, by nie mogły się tam przedostać żadne bakterie ani cząsteczki. Efekt swojej pracy dentysta kontroluje dzięki wykonaniu kolejnego zdjęcia RTG.

   

 4. Ostatnim krokiem jest rekonstrukcja korony zębowej, która wykonywana jest przy użyciu specjalnie wyselekcjonowanych do tego substancji.

Wiele osób unika podjęcia leczenia ze względu na obawy przed bólem. Na szczęście obecny rozwój medycyny pozwala przeprowadzić zabieg bezboleśnie dzięki wykorzystaniu znieczulenia miejscowego. Dlatego zachęcamy do wykonywania regularnych wizyt kontrolnych i w razie potrzeby podjęcia jak najszybszego leczenia. Nasz gabinet oferuje najwyższej jakości usługi z zakresu stomatologii i endodoncji. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zobacz również

Zobacz Także