Czym są ubytki w zębach?

Ubytki w zębach to określenie na dziury w zębach, które powstają w wyniku próchnicy. Jest ona wynikiem działania bakterii, które produkują szkodliwe dla szkliwa zębów kwasy organicznie poprzez rozkładanie cukrów. Tworzą one płytkę nazębną, czyli żółty, miękki, przylegający do powierzchni zębów osad. Z czasem, kiedy narasta, szkliwo rozpulchnia się i powstają ubytki w zębach. Ważnym faktem jest, że osoby dorosłe, które cierpią na niedostateczne wydzielanie śliny, są najbardziej narażeni na powstawanie ubytków. Powody mogą być różne – radioterapia, chemioterapia lub przyjmowanie niektórych leków. Suchość w jamie ustnej może być przejściowa lub stała, dlatego zawsze warto sięgnąć w tym przypadku po pomoc specjalisty.

Jakie są rodzaje ubytków w zębach?

Najczęstsze miejsca powstania ubytków w zębach to przestrzenie pomiędzy zębami, zęby trzonowe, a także linia dziąseł. Dzielą się one na różne rodzaje.

  • Ubytki koronowe – występują bardzo często, są zlokalizowane na powierzchni zębów lub pomiędzy nimi,
  • Ubytki korzeniowe – powstają na korzeniach zębów, które z wiekiem mogą stawać się coraz bardziej odsłonięte. Nie są one chronione przez szkliwo, dlatego tak łatwo ulegają próchnicy.
  • Próchnica nawracająca – atakuje korony i wypełnienia, ponieważ w tych miejscach szybko zbiera się osad nazębny.

Jak wykrywa się ubytki w zębach?

Najlepszy i najszybszy sposób na wykrycie ubytków w zębach to regularne wizyty kontrolne u dentysty. Ważna jest szybka reakcja – nieleczone ubytki mogą całkowicie zniszczyć Twoje zęby, których potem nie będzie można w żaden sposób uratować i konieczne będzie ich wyrwanie oraz wstawienie kosztownych implantów. Jeśli szukasz sprawdzonego gabinetu dla siebie, sprawdź Belldent – jest to nowoczesna placówka, w której uzyskasz fachową diagnozę i specjalistyczne leczenie Twojego uzębienia. Dobry dentysta wykryje początki powstawania ubytków, które są niewidoczne na pierwszy rzut oka, ponieważ rozwijają się pod powierzchnią zębów. W razie wątpliwości Belldent dysponuje pracownią rentgenodiagnostyki, która umożliwi rozpoznanie próchnicy niewidocznej gołym okiem przez lekarza.

ubytki w zębach

Jak przebiega leczenie ubytków?

W przypadku początkowego stadium rozwoju próchnicy wystarczy, że dentysta oczyści małe plamki i nałoży na nie fluor w postaci żelu lub lakieru, który wzmocni szkliwo. Taki zabieg można powtarzać kilka razy. Jednak jeśli zmiany są większe, musi nastąpić opracowanie ubytku w znieczuleniu i odbudowa najnowocześniejszym materiałem kompozytowym utraconych tkanek. Nieleczona próchnica prowadzi do chorób miazgi ,które wymagają leczenia kanałowgo. W gabinecie Belldent poradzimy sobie i z tym- leczymy kanałowo bezboleśnie, pod mikroskopem przez lekarza specjalistę endodoncji.

Jak można zapobiec ubytkom w zębach?

Ubytki w zębach są bardzo niebezpieczne dla naszych zębów, dlatego powinniśmy starać się jak najlepiej uchronić przed ich powstaniem. W tym celu należy:

  • szczotkować regularnie zęby pastami zawierającymi fluor, minimum 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, aby uniknąć rozmnażania bakterii i gromadzenia się płytki nazębnej,
  • używać nici dentystycznej i dokładnie czyścić nią wszystkie przestrzenie między zębami,
  • dbać o swoją dietę: spożywać jak najmniej cukrów i skrobi,
  • regularnie udawać się do gabinetu dentystycznego na wizyty kontrolne.

Jeśli będziesz przestrzegał tych zasad, ryzyko powstania u Ciebie ubytków znacznie zmaleje.

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zobacz również

Zobacz Także