Ubytki zębowe to poważne schorzenie, którego nie należy lekceważyć, ponieważ wpływają niekorzystnie na wygląd, przez co często obniżają pewność siebie i wpływają na gorsze samopoczucie u wielu osób. Oprócz kwestii związanych z estetyką, mogą nieść za sobą również problemy zdrowotne. Dlatego powinno się jak najszybciej uzupełnić ubytki. Czym i w jaki sposób najlepiej to zrobić? O tym w niniejszym artykule!
Implanty
Implanty są doskonałym pomysłem, ponieważ imitują korzeń zęba. Dzięki nim można uzupełnić jego część, która została złamana, a nawet wstawić nowego lub nawet kilka. Wbrew pozorom, z usług implantologów nie korzystają wyłącznie starsze osoby, a także młodsze, które straciły zęba w wypadku lub ze względu na wady wrodzone.
Implanty mają bardzo wiele cech, które umożliwiają normalne funkcjonowanie. Są trwałe i stabilne, co gwarantuje możliwość spożywania pokarmów, uprawiania sportu i życia jak przed wstawieniem go. Implanty zapewniają estetyczny wygląd, który ma wielkie znaczenie, ponieważ to właśnie uśmiech jest naszą wizytówką. Umożliwiają prawidłowe przeżuwanie pokarmów i nie są wymagające jeśli chodzi o ich czyszczenie. Wystarczy dbać o nie, tak jak o swoje zęby i to w zupełności wystarczy. Implanty zapewniają również odpowiedni układ zgryzu, co zapobiega późniejszym problemom z zanikiem kości. Na implantach często mocuje się korony, mosty lub protezy, a ich kolor i kształt dobierany jest indywidualnie do pacjenta.
Rodzaje implantów:
implanty tytanowe,
implanty cyrkonowe,
implanty jednofazowe,
implanty dwufazowe.
Protezy
Protezy najlepiej sprawdzają się przy uzupełnianiu większej ilości zębów lub nawet wszystkich. Mogą być zarówno stałe, jak i ruchome. W przypadku tych drugich należy je codziennie zdejmować i czyścić, tak aby usunąć wszystkie pozostałości pokarmowe. Dodatkowo mogą być mocowane wraz z implantami, co wpływa na to, że się nie ruszają i nie przesuwają. Protezy, podobnie jak implanty, pozwalają na normalne funkcjonowanie. Umożliwiają prawidłowe przeżuwanie pokarmów, estetyczny wygląd, a także niezmienioną dykcję. Oprócz podziału na protezy stałe i ruchome, istnieje wiele innych rodzajów:
Protezy stałe:
wkłady koronowe,
wkłady koronowo-korzeniowe,
korony,
mosty protetyczne.
Protezy ruchome:
protezy szkieletowe,
protezy nakładowe,
protezy częściowe,
protezy całkowite,
tradycyjne protezy pełne,
bezpośrednie protezy pełne,
protezy zębowe częściowe.
Protezy pełne nakładane są po usunięciu wszystkich zębów i odpowiednim wygojeniu się jamy ustnej.
Bezpośrednia proteza pełna nakładana jest od razu po usunięciu zębów. Wiąże się to jednak z ponowną konsultacją, na której proteza jest ponownie dopasowywana, ponieważ w czasie gojenia, kości wyrostka zębodołowego zwężają się i proteza staje się luźna.
Protezy zębowe częściowe dzielą się na dwa rodzaje:
akrylowe z drucianymi klamrami,
szkieletowe z metalową laną konstrukcją.
Implanty czy protezy- co lepsze?
Wybór pomiędzy protezą a implantem często bywa trudny, a sam pacjent nie ma aż tak rozległej wiedzy, żeby podjąć decyzję samodzielnie. W takiej sytuacji, warto zapisać się na wizytę do stomatologa, który sam dobierze odpowiednie uzupełnienie ubytku oraz odpowie na każde pytanie Klienta.
Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu z naszymi stomatologami. Chętnie pomożemy i dopasujemy najlepsze rozwiązanie!