periodontologia

Co warto wiedzieć o zapaleniu przyzębia?

Zapalenie przyzębia jest poważną chorobą dziąseł, która wpływa na tkanki i kości otaczające zęby. Nieleczona może prowadzić nawet do utraty uzębienia. W tym artykule omówione zostanie wszystko, co należy wiedzieć o zapaleniu przyzębia, w tym jakie są jego objawy, czynniki ryzyka i dostępne metody leczenia.

Objawy i symptomy

Powszechnymi objawami zapalenia przyzębia są zaczerwienione, opuchnięte, krwawiące lub cofające się dziąsła, a także uporczywie nieświeży oddech. Ponadto tej dolegliwości może towarzyszyć także dyskomfort lub ból odczuwany podczas jedzenia, jak również rozchwiane i wyjątkowo wrażliwe zęby, powodujące nieprzyjemne uczucie przy dotyku ich czy jakimkolwiek naruszeniu. Ropa między zębami i dziąsłami oraz odsłonięte szyjki to kolejne symptomy zapalenia przyzębia. Należy też pamiętać, że u niektórych osób mogą nie pojawić się żadne objawy, dlatego tak ważne są regularne wizyty u dentysty

Czynniki ryzyka

Niektóre czynniki związane z trybem życia mogą zwiększyć ryzyko rozwoju zapalenia przyzębia. Należą do nich: palenie tytoniu, cukrzyca, niewłaściwe odżywianie się, zgrzytanie zębami (bruksizm) oraz występowanie chorób przyzębia w rodzinie. Dodatkowo choroba ta może rozwinąć się w wyniku przyjmowanie niektórych substancji, takich jak antydepresanty, sterydy lub leki przeciwpsychotyczne. Przyczyniają się one do powstania suchości w jamie ustnej, co sprzyja rozwojowi choroby przyzębia. Obniżenie odporności przez stres to kolejny czynnik ryzyka wystąpienia zapalenia dziąseł. Należy również pamiętać, że starzenie się także powoduje większe zagrożenie pojawienia się tej przypadłości, ponieważ z wiekiem tkanka dziąseł staje się bardziej krucha.

Leczenie

Choroba przyzębia jest chorobą przewlekłą i jej leczenie może być długotrwałe. Opcje rekonwalescencji periodontologicznej różnią się w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Niektóre popularne metody kuracji obejmują skaling, czyli profesjonalne czyszczenie w celu usunięcia płytki nazębnej nagromadzonej pod dziąsłami. Zmniejszenia stanu zapalnego jest możliwe dzięki zażywaniu odpowiednich antybiotyków, zaś w zabiciu bakterii w trudno dostępnych miejscach pomaga terapia laserowa. Ostatecznością jest przeszczep kości lub operacja chirurgiczna, podczas której usunięta zostaje chora tkanka. Niechirurgiczne metody wystarczają do leczenia łagodnych przypadków chorób przyzębia, natomiast cięższe przypadłości mogą wymagać większej interwencji. W przypadku wystąpienia choroby, to dentysta lub periodontolog określa, który rodzaj leczenia jest dla pacjenta najlepszy.

Zapalenie przyzębia jest poważną formą choroby dziąseł, która jeśli pozostanie nieleczona, może prowadzić nawet do utraty zębów. Rozwinięta medycyna umożliwia jednak szereg skutecznych metod zwalczania tej przypadłości. Ważne jest, aby rozpoznać oznaki i objawy, a także czynniki ryzyka związane z zapaleniem przyzębia, abyś móc w razie potrzeby podjąć konkretne działania.

Jeśli masz obawy dotyczące zdrowia Twojej jamy ustnej, skontaktuj się z nami! Belldent to gabinet stomatologiczny złożony z doświadczonych specjalistów, dla których Twoje zdrowie i bezpieczeństwo są na pierwszym miejscu.

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zobacz również

Zobacz Także