Choroby dziąseł — przyczyny i objawy

Nieleczone choroby dziąseł potrafią przysporzyć pacjentowi wiele powikłań, które mogą skutkować stanami zapalnymi, a nawet utratą zębów. Wiele Polaków bagatelizuje kwestię chorób zębów i przychodzi na kontrolę wtedy, kiedy choroba jest już w wysokim stadium zaawansowania. Aby uniknąć późniejszych nieprawidłowości zdrowotnych, należy dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej oraz kontrolować stan przyzębia u stomatologa. Choroby dziąseł najczęściej wywoływane są przez bakterie, jednak mogą być również inne przyczyny schorzenia takie jak: duże niedobory witaminy C, picie alkoholu, palenie tytoniu, alergie, białaczka, nieprawidłowa higiena, czy przyjmowanie niektórych leków np. przeciwpadaczkowych. 

dziąsła choroby

Kiedy możemy mówić o chorobie dziąseł?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że choroba dziąseł w pierwszych etapach może wyglądać bardzo niepozornie, gdyż jej początkowe objawy są łagodne. Pierwszym z najczęstszych symptomów choroby dziąseł jest krwawienie, które może kojarzyć się jedynie z nieprawidłowym szczotkowaniem zębów. Krwawienie jest oznaką tego, że w jamie ustnej rozwija się stan zapalny, który z czasem może rozszerzyć się na kość stanowiącą fundament zębów. Powyższy stan jest wywoływany przez bakterie, które znajdują się w płytce nazębnej. Brak usuwania płytki podczas czyszczenia zębów i przestrzeni między nimi z czasem może się nawarstwiać, co będzie powodowało niszczenie nie tylko dziąseł i zębów, ale też kości szczęki oraz żuchwy. Poza krwawieniem mogą pojawić się takie objawy jak: nieprzyjemny smak w ustach lub oddech, zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, ruszanie się zębów, nadwrażliwość na zimno i ciepło, tworzenie się kieszonek w dziąsłach (zęby wyglądają na oddzielone od dziąseł), cofanie się dziąseł, czy nawet ropa. Jeśli leczenie nie zostanie zapoczątkowane w odpowiednim momencie i proces niszczący nie zostanie przerwany, zapalenie postępuje. Kość oraz włókna, które są podporą dla zębów, pod wpływem bakterii z płytki nazębnej ulegają zniszczeniu, odsłaniając korzenie oraz powodując ruchliwość zębów. 

Leczenie choroby dziąseł

Wyeliminowanie choroby dziąseł to proces, który wymaga czasu i jest rozkładany na etapy. Pierwszy z etapów polega na oczyszczeniu jamy ustnej. Stomatolog rozpoczyna od zabiegu usunięcia (skalingu) kamienia nazębnego. Pozbycie się uporczywego kamienia powoduje, że dziąsło może wrócić na swoje miejsce. Następnie należy przejść do etapu korekcyjnego, czyli mechaniczne (chirurgiczne) zlikwidowanie rozrośniętych kieszonek. Po pomyślnym oczyszczeniu zębów oraz korekcji ich podstawy, stomatolog najczęściej wprowadza leczenie farmakologiczne, które zawiera np. aloes, propolis, oraz echinaceę. Poza tym pod śluzówkę dziąseł wstrzykiwane są środki przeciwzapalne, które mają za zadanie stymulować poszczególne tkanki do odnowy. Podczas leczenia i odbudowy tkanek w całym przebiegu leczenia może wystąpić od trzech do dwudziestu zastrzyków. Zaawansowane stadium choroby dziąseł leczona jest operacyjnie, gdyż wymaga większej ingerencji w strukturę kości zębów. W trakcie zabiegu stosowane jest znieczulenie, a następnie tam, gdzie została zniszczona kość, wszczepia się preparat, który pobudza kość do odbudowy — taka odbudowa może trwać nawet pół roku

Jeśli mierzą się Państwo z dolegliwościami związanymi z chorobami dziąseł, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego gabinetu stomatologicznego Belldent na naszej stronie!

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zobacz również

Zobacz Także